Citroën C5 Aircross

Citroën C5 Aircross ble introdusert i 2017 og tilbys med bensin- og elektrisk drivlinje. Nyregistreringene i Norge har avtatt betydelig de siste årene, fra en topp på 465 i 2020 til 76 i 2025, med totalt 1 580 nyregistreringer i perioden 2019–2025. Modellen kommer i seks motorvarianter med effekt fra 96 til 157 kW, og den elektriske versjonen har CO₂-utslipp på 0 g/km etter WLTP-standarden. C5 Aircross er en femseters bil med lengde på 4 504 mm, egenvekt på 1 839 kg og en toppfart på 207 km/t.
| Produsent | Groupe PSA |
|---|---|
| Produksjon | Fra 2017 |
| Drivstoff | Bensin |
| Motoreffekt (nyregistrert 2019–2025) | 96–157 kW (131–213 hk) |
| CO₂ (WLTP, nyregistrert 2025) | Elbil 0 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Finland) | 1 685 kg |
| Rekkevidde (WLTP, typisk per utgave) | 512 km |
| Slagvolum (motorene) | 1 200–1 600 cm³ |
| Sylindre (motorene) | 3–4 |
| Toppfart | 207 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2025) | 76 biler |
| Lengde | 4 515 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 860 mm |
| Høyde | 1 695 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 5 |
| Tilhengervekt med brems | 1 000–1 550 kg (vanligst 1 300 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 739–750 kg (vanligst 750 kg) |
| Største vogntogvekt | 3 100–3 970 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Nyregistreringer i Norge
Antall Citroën C5 Aircross førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
1 580 Citroën C5 Aircross nyregistrert i Norge 2019–2025, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Elbil | 157 kW (213 hk) | 2 184 kg | 2025 | 76 |
| Ladbar hybrid (bensin) | 133 kW (181 hk) | 1 845 kg | 2020–2024 | 831 |
| Bensin | 96 kW (131 hk) | 1 479 kg | 2019–2020 | 19 |
| Bensin | 133 kW (181 hk) | 1 505 kg | 2019–2020 | 110 |
| Diesel | 96 kW (131 hk) | 1 506 kg | 2019–2022 | 502 |
| Diesel | 130 kW (177 hk) | 1 615 kg | 2019–2020 | 42 |
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
Citroën C5 Aircross skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Basert på 1 585 hovedkontroller av Citroën C5 Aircross i Norge 2023–2025.
| Godkjent ved hovedkontroll | 77 % |
| Kontroller med trafikkfarlig feil | 0,5 % |
| Snitt antall mangler per kontroll | 0,3 |
«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.
Rekkevidde (WLTP) per utgave
Typegodkjent WLTP-rekkevidde for elbilutgavene av Citroën C5 Aircross, slik den står registrert for hver bil i Nederland (RDW). Rekkevidden i tabellen er medianen, spennet viser hvor 80 % av bilene ligger.
| Effekt | Rekkevidde | Spenn | Forbruk | Første reg. | Biler i NL |
|---|---|---|---|---|---|
| 157 kW (213 hk) | 512 km | 507–517 km | 174 Wh/km | 2025–2026 | 645 |
WLTP er testsyklusen i EUs typegodkjenning, så samme utgave har samme verdi i Norge. Effekten er netto maksimal elektrisk effekt fra samme register. Utgaver med færre enn 20 biler er utelatt. Kilde: Open Data RDW (Nederland, CC0).
Vanlige feil og svakheter
Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Citroën C5 Aircross bremser, lys og elektrisk, hjul, dekk og oppheng. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Citroën C5 Aircross har vært omfattet av 7 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 85 % av Citroën C5 Aircross den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 105 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Citroën C5 Aircross har 7 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (France) · 2025-10-17
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (France) · 2025-09-19
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (France) · 2025-01-31
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2024-07-05
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (France) · 2021-07-16
Vis alle 7 kampanjene med kildetekst (engelsk)
- TilbakekallingEU · Safety Gate (France)
The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2025-10-17
- TilbakekallingEU · Safety Gate (France)
The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2025-09-19
- TilbakekallingEU · Safety Gate (France)
The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2025-01-31
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2024-07-05
- TilbakekallingEU · Safety Gate (France)
The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2021-07-16
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
Varslet i EU Safety Gate: 2021-03-26
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
Varslet i EU Safety Gate: 2020-03-13
Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Citroën.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross har en oppgitt toppfart på 207 km/t.
- Hvor mye effekt har Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross nyregistrert i Norge 2019–2025 har fra 96 til 157 kW (131–213 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 6 varianter. Vanligst er 133 kW (181 hk) med 831 biler.
- Hvor lang er Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross er 4 515 mm lang, 1 860 mm bred og 1 695 mm høy.
- Hvor mye kan Citroën C5 Aircross trekke?
- Citroën C5 Aircross har en typegodkjent tilhengervekt på 1 000–1 550 kg (vanligst 1 300 kg) med brems og 739–750 kg (vanligst 750 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross har en egenvekt på cirka 1 685 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross nyregistrert i Norge i 2025 slipper ut 0 g/km CO₂ (WLTP, elbil).
- Hvor mange seter har Citroën C5 Aircross?
- Citroën C5 Aircross har 5 seter.
- Hvor langt rekker Citroën C5 Aircross?
- Typegodkjent WLTP-rekkevidde for Citroën C5 Aircross er 512 km (median for bilene i RDWs register i Nederland). Rekkevidden om vinteren og i høy fart er kortere.
Generasjoner
Andre Citroën-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.