SEAT Ateca

SEAT Ateca er en SUV med bensinmotor. Blant nyregistreringene i Norge i 2019–2020 ble det registrert totalt 110 biler, med en topp på 100 i 2019. Motoren har et slagvolum på 1 000–2 000 cm³ fordelt på 3 varianter med 3–4 sylindre og effekt på 110–140 kW (150–190 hk), der 110 kW (150 hk) var vanligst blant nyregistreringene. Bilen er 4 453 mm lang, har 5 seter, en egenvekt på 1 426 kg, et CO₂-utslipp på 160 g/km etter WLTP og en toppfart på 197 km/t. Det er registrert 6 tilbakekallingskampanjer i EU Safety Gate.
| Produsent | SEAT |
|---|---|
| Karosseri | SUV |
| Drivstoff | Bensin |
| Motoreffekt (nyregistrert 2019–2020) | 110–140 kW (150–190 hk) |
| CO₂ (WLTP) | 160 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Finland) | 1 424 kg |
| Slagvolum (motorene) | 1 000–2 000 cm³ |
| Sylindre (motorene) | 3–4 |
| Toppfart | 197 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2020) | 10 biler |
| Lengde | 4 453 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 841 mm |
| Høyde | 1 618 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 5 |
| Tilhengervekt med brems | 1 300–1 900 kg (vanligst 1 600 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 640–750 kg (vanligst 680 kg) |
| Største vogntogvekt | 3 130–3 980 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Nyregistreringer i Norge
Antall SEAT Ateca førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
110 SEAT Ateca nyregistrert i Norge 2019–2020, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Bensin | 110 kW (150 hk) | 1 467 kg | 2019–2020 | 86 |
| Bensin | 140 kW (190 hk) | 1 536 kg | 2019 | 12 |
| Diesel | 110 kW (150 hk) | 1 578 kg | 2019–2020 | 12 |
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
SEAT Ateca skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Se EU-kontroll i Norge for regler og resultater for hele landet.
Vanlige feil og svakheter
SEAT Ateca har vært omfattet av 6 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 91 % av SEAT Ateca den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 37 090 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
SEAT Ateca har 6 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2026-10-23
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2021-02-26
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2019-09-27
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2019-04-26
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2019-02-15
Vis alle 6 kampanjene med kildetekst (engelsk)
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2026-10-23
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
Varslet i EU Safety Gate: 2021-02-26
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
This can reduce its protective function in case of an accident, increasing the risk of injury. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2019-09-27
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
In the event of an accident, the central rear head restraint may consequently become detached from the guide rods and lose its supportive and protective effect. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2019-04-26
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
In case of an accident the support and protection provided might be limited increasing the risk of injuries. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2019-02-15
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
This may lead to a loss of driving stability, entailing an accident risk. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2018-02-02
Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for SEAT.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til SEAT Ateca?
- SEAT Ateca har en oppgitt toppfart på 197 km/t.
- Hvor mye effekt har SEAT Ateca?
- SEAT Ateca nyregistrert i Norge 2019–2020 har fra 110 til 140 kW (150–190 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 3 varianter. Vanligst er 110 kW (150 hk) med 86 biler.
- Hvor lang er SEAT Ateca?
- SEAT Ateca er 4 453 mm lang, 1 841 mm bred og 1 618 mm høy.
- Hvor mye kan SEAT Ateca trekke?
- SEAT Ateca har en typegodkjent tilhengervekt på 1 300–1 900 kg (vanligst 1 600 kg) med brems og 640–750 kg (vanligst 680 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier SEAT Ateca?
- SEAT Ateca har en egenvekt på cirka 1 424 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til SEAT Ateca?
- SEAT Ateca slipper ut 160 g/km CO₂ (WLTP).
- Hvor mange seter har SEAT Ateca?
- SEAT Ateca har 5 seter.
Generasjoner
Andre SEAT-modeller
Lignende SUV-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.