Suzuki Ignis

Suzuki Ignis
Foto: Wikimedia Commons

Suzuki Ignis er en bensinbil med fire seter og fire sylindre. Produksjonen startet i 2000. Motoren har et slagvolum på 1 200–1 500 cm³ og en effekt på 61–66 kW (83–90 hk), vanligst 66 kW (90 hk). Bilen er 3 738 mm lang, veier 985 kg og har en toppfart på 162 km/t. For hybridutgaven med bensinmotor var CO₂-utslippet 121 g/km etter WLTP blant nyregistreringer i Norge i 2023. Fra 2019 til 2025 ble det nyregistrert 891 biler i Norge, med en topp på 325 i 2019. Det er registrert tre tilbakekallingskampanjer i EU Safety Gate.

Tekniske data
ProdusentSuzuki Motor Corporation
ProduksjonFra 2000
DrivstoffHybrid (bensin)
Motoreffekt (nyregistrert 2019–2025)61–66 kW (83–90 hk)
CO₂ (WLTP, nyregistrert 2023)Hybrid (bensin) 121 g/km
Egenvekt (snitt for registrerte i Finland)1 009 kg
Slagvolum (motorene)1 200–1 500 cm³
Sylindre4
Toppfart162 km/t
Nyregistrert i Norge (2025)1 biler
Mål og oppsett
Lengde3 738 mm
Bredde1 656 mm
Høyde1 587 mm
Seter4
Dører5
Tilhengervekt med brems800–1 000 kg (vanligst 1 000 kg)
Tilhengervekt uten brems350–400 kg (vanligst 400 kg)
Største vogntogvekt2 230–2 330 kg

Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.

Nyregistreringer i Norge

Antall Suzuki Ignis førstegangsregistrert i Norge per år.

Nyregistrerte Suzuki Ignis i Norge per år
2019325
2020204
2021165
2022133
202353
202410
20251

Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).

Effekt per motorvariant

891 Suzuki Ignis nyregistrert i Norge 2019–2025, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.

Effekt per motorvariant for Suzuki Ignis, nyregistrert i Norge
DrivlinjeEffektEgenvektÅrNyregistrert i Norge
Hybrid (bensin)61 kW (83 hk)985 kg2020–2025423
Hybrid (bensin)66 kW (90 hk)960 kg2019–2022468

Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).

EU-kontroll (PKK)

Suzuki Ignis skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.

Basert på 5 987 hovedkontroller av Suzuki Ignis i Norge 2023–2025.

Godkjent ved hovedkontroll51 %
Kontroller med trafikkfarlig feil2,8 %
Snitt antall mangler per kontroll1,7

«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.

Vanlige feil og svakheter

Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Suzuki Ignis bremser, lys og elektrisk, hjul, dekk og oppheng. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Suzuki Ignis har vært omfattet av 3 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 81 % av Suzuki Ignis den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 23 108 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)

Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).

Tilbakekallinger og sikkerhet

Suzuki Ignis har 3 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.

  • Tilbakekalling · EU Safety Gate (France) · 2022-03-18
  • Tilbakekalling · EU Safety Gate (Romania) · 2021-04-16
  • Tilbakekalling · EU Safety Gate (Hungary) · 2015-06-26
Vis detaljer med kildetekst (engelsk)
  • TilbakekallingEU · Safety Gate (France)

    The product does not meet the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles (engelsk kildetekst)

    Varslet i EU Safety Gate: 2022-03-18

  • TilbakekallingEU · Safety Gate (Romania)

    Varslet i EU Safety Gate: 2021-04-16

  • TilbakekallingEU · Safety Gate (Hungary)

    Over a long period of time, the grease used in the ignition switch may carbonize. In the worst case a fire might result. (engelsk kildetekst)

    Varslet i EU Safety Gate: 2015-06-26

Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Suzuki.

Ofte stilte spørsmål

Hva er toppfarten til Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis har en oppgitt toppfart på 162 km/t.
Hvor mye effekt har Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis nyregistrert i Norge 2019–2025 har fra 61 til 66 kW (83–90 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 2 varianter. Vanligst er 66 kW (90 hk) med 468 biler.
Hvor lang er Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis er 3 738 mm lang, 1 656 mm bred og 1 587 mm høy.
Hvor mye kan Suzuki Ignis trekke?
Suzuki Ignis har en typegodkjent tilhengervekt på 800–1 000 kg (vanligst 1 000 kg) med brems og 350–400 kg (vanligst 400 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
Hva veier Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis har en egenvekt på cirka 1 009 kg.
Hva er CO₂-utslippet til Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis nyregistrert i Norge i 2023 slipper ut 121 g/km CO₂ (WLTP, hybrid (bensin)).
Hvor mange seter har Suzuki Ignis?
Suzuki Ignis har 4 seter.

Generasjoner

Andre Suzuki Motor Corporation-modeller

Skal du kjøpe Suzuki Ignis?

Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.

Sjekk forhandlerens økonomi →