Citroën e-C4

Citroën e-C4 er en elektrisk bil med 5 seter. Fra 2020 til 2025 ble det nyregistrert 5 148 biler i Norge, med topp på 1 738 i 2021. Motoren har en effekt på 100–115 kW (136–156 hk), der 100 kW (136 hk) er vanligst blant nyregistreringene. Bilen er 4 355 mm lang, veier 1 636 kg og har en toppfart på 150 km/t. CO₂-utslippet er 0 g/km etter WLTP.
| Produsent | Citroën |
|---|---|
| Drivstoff | Elektrisk |
| Motoreffekt (nyregistrert 2020–2025) | 100–115 kW (136–156 hk) |
| CO₂ (WLTP, nyregistrert 2025) | Elbil 0 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Norge) | 1 646 kg |
| Rekkevidde (WLTP, typisk per utgave) | 353–424 km |
| Elektrisk forbruk | 150 Wh/km |
| Toppfart | 150 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2025) | 353 biler |
| Lengde | 4 355 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 800 mm |
| Høyde | 1 524 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 5 |
| Tilhengervekt med brems | 1 200 kg |
| Tilhengervekt uten brems | 660 kg |
| Største vogntogvekt | 2 000 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder. 100 % av bilene i registeret har ingen oppgitt tilhengervekt.
Hva koster det å lade Citroën e-C4? Regn ut med dagens strømpris →
Nyregistreringer i Norge
Antall Citroën e-C4 førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
5 148 Citroën e-C4 nyregistrert i Norge 2020–2025, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Elbil | 100 kW (136 hk) | 1 633 kg | 2020–2024 | 4 316 |
| Elbil | 115 kW (156 hk) | 1 643 kg | 2023–2025 | 832 |
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
Citroën e-C4 skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Basert på 1 782 hovedkontroller av Citroën e-C4 i Norge 2023–2025.
| Godkjent ved hovedkontroll | 69 % |
| Kontroller med trafikkfarlig feil | 0,4 % |
| Snitt antall mangler per kontroll | 0,5 |
«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.
Rekkevidde (WLTP) per utgave
Typegodkjent WLTP-rekkevidde for elbilutgavene av Citroën e-C4, slik den står registrert for hver bil i Nederland (RDW). Rekkevidden i tabellen er medianen, spennet viser hvor 80 % av bilene ligger.
| Utgave | Effekt | Rekkevidde | Spenn | Forbruk | Første reg. | Biler i NL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| E-C4 | 100 kW (136 hk) | 353 km | 348–354 km | 153 Wh/km | 2020–2026 | 4 592 |
| E-C4 | 115 kW (156 hk) | 416 km | 414–416 km | 149 Wh/km | 2023–2026 | 794 |
| E-C4 X | 100 kW (136 hk) | 358 km | 353–360 km | 151 Wh/km | 2022–2024 | 343 |
| E-C4 X | 115 kW (156 hk) | 424 km | 412–427 km | 146 Wh/km | 2024–2026 | 127 |
WLTP er testsyklusen i EUs typegodkjenning, så samme utgave har samme verdi i Norge. Effekten er netto maksimal elektrisk effekt fra samme register. Utgaver med færre enn 20 biler er utelatt. Kilde: Open Data RDW (Nederland, CC0).
Vanlige feil og svakheter
Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Citroën e-C4 bremser, hjul, dekk og oppheng, lys og elektrisk. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp.
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Ingen registrerte tilbakekallinger for Citroën e-C4 i EU Safety Gate eller NHTSA (USA).
Kilder: EU Safety Gate og NHTSA. Se alle tilbakekallinger for Citroën.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 har en oppgitt toppfart på 150 km/t.
- Hvor mye effekt har Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 nyregistrert i Norge 2020–2025 har fra 100 til 115 kW (136–156 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 2 varianter. Vanligst er 100 kW (136 hk) med 4 316 biler.
- Hvor lang er Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 er 4 355 mm lang, 1 800 mm bred og 1 524 mm høy.
- Hvor mye kan Citroën e-C4 trekke?
- Citroën e-C4 har en typegodkjent tilhengervekt på 1 200 kg med brems og 660 kg uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder. 100 % av bilene med dette navnet i registeret har ingen oppgitt tilhengervekt.
- Hva veier Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 har en egenvekt på cirka 1 646 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 nyregistrert i Norge i 2025 slipper ut 0 g/km CO₂ (WLTP, elbil).
- Hvor mange seter har Citroën e-C4?
- Citroën e-C4 har 5 seter.
- Hvor langt rekker Citroën e-C4?
- Typegodkjent WLTP-rekkevidde for Citroën e-C4 er fra 353 til 424 km avhengig av utgave (median per effektvariant, RDWs register i Nederland). Rekkevidden om vinteren og i høy fart er kortere.
Andre Citroën-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.