Renault Modus

Renault Modus er en bensinbil som ble produsert fra 2004. Motoren har fire sylindre, et slagvolum på 1 100–1 600 cm³ og en effekt på 73 kW (99 hk). Bilen er 3 860 mm lang, veier 1 237 kg og har en toppfart på 173 km/t.
| Produsent | Renault |
|---|---|
| Produksjon | Fra 2004 |
| Drivstoff | Bensin |
| Motoreffekt | 72 kW (98 hk) |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Finland) | 1 237 kg |
| Slagvolum (motorene) | 1 100–1 600 cm³ |
| Sylindre | 4 |
| Toppfart | 173 km/t |
| Lengde | 3 861 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 710 mm |
| Høyde | 1 590 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 4 |
| Tilhengervekt med brems | 850–900 kg (vanligst 900 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 550–600 kg (vanligst 550 kg) |
| Største vogntogvekt | 2 200–2 300 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Nyregistreringer i Europa
Renault Modus finnes ikke i de norske registreringsdataene, men er registrert i 1 annet europeisk land. Antall førstegangsregistrerte per land, summert over årene i datasettet.
| Land | Registrert | Nyeste år |
|---|---|---|
| Storbritannia | 4 | 2021 |
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
EU-kontroll (PKK)
Renault Modus skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Se EU-kontroll i Norge for regler og resultater for hele landet.
Motorvarianter
Europeiske motorutgaver av Renault Modus etter slagvolum, fra det nederlandske registeret (RDW). 4 varianter.
| Motor | Drivstoff | Girkasse | Toppfart | Forbruk | Årsmodell |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,1 l · 4-syl | – | – | 170 km/t | – | – |
| 1,4 l · 4-syl | – | – | 177 km/t | – | – |
| 1,5 l · 4-syl | – | – | 165 km/t | – | – |
| 1,6 l · 4-syl | – | – | 182 km/t | – | – |
Kilde: RDW (NL). Europeiske motorvarianter.
Vanlige feil og svakheter
I Storbritannia består 58 % av Renault Modus den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 13 989 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Ingen registrerte tilbakekallinger for Renault Modus i EU Safety Gate eller NHTSA (USA).
Kilder: EU Safety Gate og NHTSA. Se alle tilbakekallinger for Renault.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Renault Modus?
- Renault Modus har en oppgitt toppfart på 173 km/t.
- Hvor mye effekt har Renault Modus?
- Renault Modus yter 72 kW (98 hk).
- Hvor lang er Renault Modus?
- Renault Modus er 3 861 mm lang, 1 710 mm bred og 1 590 mm høy.
- Hvor mye kan Renault Modus trekke?
- Renault Modus har en typegodkjent tilhengervekt på 850–900 kg (vanligst 900 kg) med brems og 550–600 kg (vanligst 550 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier Renault Modus?
- Renault Modus har en egenvekt på cirka 1 237 kg.
- Hvor mange seter har Renault Modus?
- Renault Modus har 5 seter.
Andre Renault-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.