Renault Vel Satis

Renault Vel Satis
Foto: Wikimedia Commons

Renault Vel Satis ble produsert fra 2001 og er en bensinbil med fem seter og en lengde på 4 860 mm. Motoren leveres med varierende slagvolum fra 2 000 til 3 500 cm³ og 4 til 6 sylindre, og gir en effekt på 131 kW (178 hk). Bilen har en egenvekt på 1 770 kg og en toppfart på 220 km/t.

Tekniske data
ProdusentRenault
ProduksjonFra 2001
DrivstoffBensin
Motoreffekt131 kW (178 hk)
Egenvekt (snitt for registrerte i Finland)1 770 kg
Slagvolum (motorene)2 000–3 500 cm³
Sylindre (motorene)4–6
Toppfart220 km/t
Mål og oppsett
Lengde4 860 mm
Bredde1 860 mm
Høyde1 578 mm
Seter5
Dører4
Tilhengervekt med brems1 600–1 650 kg (vanligst 1 600 kg)
Tilhengervekt uten brems750 kg
Største vogntogvekt3 500–3 650 kg

Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.

EU-kontroll (PKK)

Renault Vel Satis skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.

Se EU-kontroll i Norge for regler og resultater for hele landet.

Motorvarianter

Europeiske motorutgaver av Renault Vel Satis etter slagvolum, fra det nederlandske registeret (RDW). 4 varianter.

Motorvarianter for Renault Vel Satis
MotorDrivstoffGirkasseToppfartForbrukÅrsmodell
2,0 l · 4-syl––205 km/t––
2,2 l · 4-syl–––––
3,0 l · 6-syl–––––
3,5 l · 6-syl––235 km/t––

Kilde: RDW (NL). Europeiske motorvarianter.

Vanlige feil og svakheter

I Storbritannia består 78 % av Renault Vel Satis den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 97 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)

Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), DVSA MOT (UK, OGL).

Tilbakekallinger og sikkerhet

Ingen registrerte tilbakekallinger for Renault Vel Satis i EU Safety Gate eller NHTSA (USA).

Kilder: EU Safety Gate og NHTSA. Se alle tilbakekallinger for Renault.

Ofte stilte spørsmål

Hva er toppfarten til Renault Vel Satis?
Renault Vel Satis har en oppgitt toppfart på 220 km/t.
Hvor mye effekt har Renault Vel Satis?
Renault Vel Satis yter 131 kW (178 hk).
Hvor lang er Renault Vel Satis?
Renault Vel Satis er 4 860 mm lang, 1 860 mm bred og 1 578 mm høy.
Hvor mye kan Renault Vel Satis trekke?
Renault Vel Satis har en typegodkjent tilhengervekt på 1 600–1 650 kg (vanligst 1 600 kg) med brems og 750 kg uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
Hva veier Renault Vel Satis?
Renault Vel Satis har en egenvekt på cirka 1 770 kg.
Hvor mange seter har Renault Vel Satis?
Renault Vel Satis har 5 seter.

Generasjoner

Andre Renault-modeller

Skal du kjøpe Renault Vel Satis?

Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.

Sjekk forhandlerens økonomi →