Volkswagen T-Cross

Volkswagen T-Cross har fem seter og en lengde på 4 115 mm. Modellen har bensinmotor med effekt fra 81 til 85 kW, der 85 kW (116 hk) er vanligst blant nyregistreringene i Norge i perioden 2019–2023. For nyregistreringer i Norge i 2023 oppgis CO₂-utslippet til 141 g/km. Nyregistreringene av T-Cross i Norge var størst i 2020 med 386 biler, mens bare 22 biler ble nyregistrert i 2023.
| Produsent | Volkswagen |
|---|---|
| Motoreffekt (nyregistrert 2019–2023) | 81–85 kW (110–116 hk) |
| CO₂ (WLTP, nyregistrert 2023) | Bensin 141 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Nederland) | 1 177 kg |
| Slagvolum (motorene) | 1 000–1 500 cm³ |
| Sylindre (motorene) | 3–4 |
| Toppfart | 189 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2023) | 22 biler |
| Lengde | 4 115 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 765 mm |
| Høyde | 1 562 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 5 |
| Tilhengervekt med brems | 1 000–1 200 kg (vanligst 1 100 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 620–660 kg (vanligst 630 kg) |
| Største vogntogvekt | 2 720–3 010 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Nyregistreringer i Norge
Antall Volkswagen T-Cross førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
1 203 Volkswagen T-Cross nyregistrert i Norge 2019–2023, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Bensin | 81 kW (110 hk) | 1 294 kg | 2020–2023 | 479 |
| Bensin | 85 kW (116 hk) | 1 274 kg | 2019–2022 | 724 |
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
Volkswagen T-Cross skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Basert på 1 240 hovedkontroller av Volkswagen T-Cross i Norge 2023–2025.
| Godkjent ved hovedkontroll | 76 % |
| Kontroller med trafikkfarlig feil | 0,2 % |
| Snitt antall mangler per kontroll | 0,4 |
«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.
Vanlige feil og svakheter
Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Volkswagen T-Cross bremser, lys og elektrisk, styring. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Volkswagen T-Cross har vært omfattet av 2 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 92 % av Volkswagen T-Cross den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 13 604 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Volkswagen T-Cross har 2 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2021-12-17
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2020-04-24
Vis detaljer med kildetekst (engelsk)
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2021-12-17
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)
Varslet i EU Safety Gate: 2020-04-24
Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Volkswagen.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross har en oppgitt toppfart på 189 km/t.
- Hvor mye effekt har Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross nyregistrert i Norge 2019–2023 har fra 81 til 85 kW (110–116 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 2 varianter. Vanligst er 85 kW (116 hk) med 724 biler.
- Hvor lang er Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross er 4 115 mm lang, 1 765 mm bred og 1 562 mm høy.
- Hvor mye kan Volkswagen T-Cross trekke?
- Volkswagen T-Cross har en typegodkjent tilhengervekt på 1 000–1 200 kg (vanligst 1 100 kg) med brems og 620–660 kg (vanligst 630 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross har en egenvekt på cirka 1 177 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross nyregistrert i Norge i 2023 slipper ut 141 g/km CO₂ (WLTP, bensin).
- Hvor mange seter har Volkswagen T-Cross?
- Volkswagen T-Cross har 5 seter.
Andre Volkswagen-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.