Volkswagen Up!

Volkswagen Up!
Foto: Wikimedia Commons

Volkswagen Up! er en bensinbil som ble produsert fra 2011. Motoren har et slagvolum på 1 000 cm³ og 3 sylindre, med effekt fra 44 til 61 kW (60 til 83 hk) fordelt på 3 varianter, hvor 61 kW (83 hk) er vanligst blant nyregistreringer i Norge 2019–2022. CO₂-utslippet er 126 g/km etter WLTP, egenvekten er 968 kg, lengden 3 546 mm, og toppfarten 161 km/t. Fra 2019 til 2022 ble det nyregistrert 3 441 biler i Norge, med topp på 1 555 i 2020. Det er registrert 2 tilbakekallingskampanjer i EU Safety Gate.

Tekniske data
ProdusentVolkswagen Group
ProduksjonFra 2011
DrivstoffBensin
Motoreffekt (nyregistrert 2019–2022)44–61 kW (60–83 hk)
CO₂ (WLTP)126 g/km
Egenvekt (snitt for registrerte i Finland)969 kg
Rekkevidde (WLTP, typisk per utgave)257 km
Slagvolum1 000 cm³
Sylindre3
Toppfart161 km/t
Nyregistrert i Norge (2022)58 biler
Mål og oppsett
Lengde3 546 mm
Bredde1 644 mm
Høyde1 487 mm
Seter4
Dører4
Tilhengervekt med brems500–1 100 kg (vanligst 1 100 kg)
Tilhengervekt uten brems470–500 kg (vanligst 470 kg)
Største vogntogvekt1 290–1 530 kg

Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder. 100 % av bilene i registeret har ingen oppgitt tilhengervekt.

Nyregistreringer i Norge

Antall Volkswagen Up! førstegangsregistrert i Norge per år.

Nyregistrerte Volkswagen Up! i Norge per år
2019869
20201 555
2021959
202258

Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).

Effekt per motorvariant

1 402 Volkswagen Up! nyregistrert i Norge 2019–2022, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.

Effekt per motorvariant for Volkswagen Up!, nyregistrert i Norge
DrivlinjeEffektEgenvektÅrNyregistrert i Norge
Elbil61 kW (83 hk)1 242 kg2020–20221 295
Bensin44 kW (60 hk)936 kg2019–202086
Bensin55 kW (75 hk)936 kg201915

I tillegg 1 variant med færre enn 10 biler (6 biler til sammen).

Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).

EU-kontroll (PKK)

Volkswagen Up! skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.

Basert på 22 474 hovedkontroller av Volkswagen Up! i Norge 2023–2025.

Godkjent ved hovedkontroll58 %
Kontroller med trafikkfarlig feil1,2 %
Snitt antall mangler per kontroll0,9

«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.

Rekkevidde (WLTP) per utgave

Typegodkjent WLTP-rekkevidde for elbilutgavene av Volkswagen Up!, slik den står registrert for hver bil i Nederland (RDW). Rekkevidden i tabellen er medianen, spennet viser hvor 80 % av bilene ligger.

WLTP-rekkevidde per utgave av Volkswagen Up! (RDW)
EffektRekkeviddeSpennForbrukFørste reg.Biler i NL
61 kW (83 hk)257 km252–260 km145 Wh/km2020–20252 237

WLTP er testsyklusen i EUs typegodkjenning, så samme utgave har samme verdi i Norge. Effekten er netto maksimal elektrisk effekt fra samme register. Utgaver med færre enn 20 biler er utelatt. Kilde: Open Data RDW (Nederland, CC0).

Vanlige feil og svakheter

Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Volkswagen Up! bremser, lys og elektrisk, hjul, dekk og oppheng. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Volkswagen Up! har vært omfattet av 2 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 87 % av Volkswagen Up! den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 120 000 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)

Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).

Tilbakekallinger og sikkerhet

Volkswagen Up! har 2 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.

  • Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2021-01-22
  • Tilbakekalling · EU Safety Gate (Germany) · 2017-03-31
Vis detaljer med kildetekst (engelsk)
  • TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)

    Varslet i EU Safety Gate: 2021-01-22

  • TilbakekallingEU · Safety Gate (Germany)

    Some vehicles have differences in the mixture ratio for the initiating device, which could lead to the driver and passenger airbag or seat-belt pre-tensioner not activating in the event of an accident. (engelsk kildetekst)

    Varslet i EU Safety Gate: 2017-03-31

Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Volkswagen.

Ofte stilte spørsmål

Hva er toppfarten til Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! har en oppgitt toppfart på 161 km/t.
Hvor mye effekt har Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! nyregistrert i Norge 2019–2022 har fra 44 til 61 kW (60–83 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 3 varianter. Vanligst er 61 kW (83 hk) med 1 295 biler.
Hvor lang er Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! er 3 546 mm lang, 1 644 mm bred og 1 487 mm høy.
Hvor mye kan Volkswagen Up! trekke?
Volkswagen Up! har en typegodkjent tilhengervekt på 500–1 100 kg (vanligst 1 100 kg) med brems og 470–500 kg (vanligst 470 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder. 100 % av bilene med dette navnet i registeret har ingen oppgitt tilhengervekt.
Hva veier Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! har en egenvekt på cirka 969 kg.
Hva er CO₂-utslippet til Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! slipper ut 126 g/km CO₂ (WLTP).
Hvor mange seter har Volkswagen Up!?
Volkswagen Up! har 4 seter.
Hvor langt rekker Volkswagen Up!?
Typegodkjent WLTP-rekkevidde for Volkswagen Up! er 257 km (median for bilene i RDWs register i Nederland). Rekkevidden om vinteren og i høy fart er kortere.

Generasjoner

Andre Volkswagen-modeller

Skal du kjøpe Volkswagen Up!?

Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.

Sjekk forhandlerens økonomi →