Volvo V40

Volvo V40 er en kombi med bensinmotor som ble produsert fra 2012. Fra 2019 til 2020 ble det nyregistrert 523 biler i Norge, med en topp på 518 i 2019. Motoren har et slagvolum på 1 500–2 000 cm³ med 4 sylindre og en effekt på 110–112 kW (150–152 hk), hvor 112 kW (152 hk) var vanligst blant nyregistreringene. CO₂-utslippet er 154 g/km etter WLTP, egenvekten er 1 463 kg, lengden er 4 397 mm, og bilen har 5 seter og en toppfart på 201 km/t. Det er registrert 2 tilbakekallingskampanjer i EU Safety Gate.
| Produsent | Volvo Personvagnar |
|---|---|
| Produksjon | Fra 2012 |
| Karosseri | Kombi |
| Drivstoff | Bensin |
| Motoreffekt (nyregistrert 2019–2020) | 110–112 kW (150–152 hk) |
| CO₂ (WLTP) | 154 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Finland) | 1 464 kg |
| Slagvolum (motorene) | 1 500–2 000 cm³ |
| Sylindre | 4 |
| Toppfart | 201 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2020) | 5 biler |
| Lengde | 4 396 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 787 mm |
| Høyde | 1 421 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 4 |
| Tilhengervekt med brems | 1 200–1 500 kg (vanligst 1 500 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 500–700 kg (vanligst 700 kg) |
| Største vogntogvekt | 2 970–3 505 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Nyregistreringer i Norge
Antall Volvo V40 førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
523 Volvo V40 nyregistrert i Norge 2019–2020, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Bensin | 112 kW (152 hk) | 1 458 kg | 2019–2020 | 349 |
| Diesel | 110 kW (150 hk) | 1 495 kg | 2019 | 168 |
I tillegg 2 varianter med færre enn 10 biler (6 biler til sammen).
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
Volvo V40 skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Basert på 15 145 hovedkontroller av Volvo V40 i Norge 2023–2025.
| Godkjent ved hovedkontroll | 57 % |
| Kontroller med trafikkfarlig feil | 1,9 % |
| Snitt antall mangler per kontroll | 1 |
«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.
Mål og vekt per utgave
Utvendige mål og egenvekt per utgave av Volvo V40, slik de er typegodkjent i Nederland (RDW). Antall er biler registrert i Nederland, ikke Norge, og grunnlaget har ikke modellår. Lasteromsmål finnes ikke i kilden.
| Utgave | Lengde | Bredde | Høyde | Egenvekt | Seter | Reg. i NL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cross Country | 4 370 mm | 1 800 mm | 1 460 mm | 1 348 kg | 5 | 5 492 |
| 1,8 I 16v | – | – | – | 1 208 kg | – | 52 |
| 2,0 I 16v | – | – | – | 1 207 kg | – | 19 |
Kilde: RDW (CC0). Utgavenavnene er RDWs handelsbetegnelser.
Vanlige feil og svakheter
Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Volvo V40 bremser, hjul, dekk og oppheng, lys og elektrisk. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Volvo V40 har vært omfattet av 2 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 77 % av Volvo V40 den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 100 475 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Volvo V40 har 2 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Portugal) · 2019-10-25
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (Poland) · 2017-01-13
Vis detaljer med kildetekst (engelsk)
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Portugal)
Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2019-10-25
- TilbakekallingEU · Safety Gate (Poland)
Due to a problem with the airbag inflators, the airbags may fail to deploy in the event of a crash, increasing the risk of injury to the occupants. (engelsk kildetekst)
Varslet i EU Safety Gate: 2017-01-13
Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Volvo.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Volvo V40?
- Volvo V40 har en oppgitt toppfart på 201 km/t.
- Hvor mye effekt har Volvo V40?
- Volvo V40 nyregistrert i Norge 2019–2020 har fra 110 til 112 kW (150–152 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 2 varianter. Vanligst er 112 kW (152 hk) med 349 biler.
- Hvor lang er Volvo V40?
- Volvo V40 er 4 396 mm lang, 1 787 mm bred og 1 421 mm høy.
- Hvor mye kan Volvo V40 trekke?
- Volvo V40 har en typegodkjent tilhengervekt på 1 200–1 500 kg (vanligst 1 500 kg) med brems og 500–700 kg (vanligst 700 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier Volvo V40?
- Volvo V40 har en egenvekt på cirka 1 464 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til Volvo V40?
- Volvo V40 slipper ut 154 g/km CO₂ (WLTP).
- Hvor mange seter har Volvo V40?
- Volvo V40 har 5 seter.
Generasjoner
Andre Volvo-modeller
Lignende Kombi-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.