Ford Puma

Ford Puma ble produsert fra 1997. Fra 2019 til 2025 ble det nyregistrert 1 242 biler i Norge, med en topp på 432 i 2020. Bensinmotorene har et slagvolum på 1 000–1 500 cm³ og 3 sylindre, med effekt fra 91 til 147 kW (124–200 hk), vanligst 114 kW (155 hk). Bilen er 4 276 mm lang, veier 1 304 kg, har 5 seter og en toppfart på 191 km/t. Det er registrert 2 tilbakekallingskampanjer i EU Safety Gate.
| Produsent | Ford Motor Company |
|---|---|
| Produksjon | Fra 1997 |
| Drivstoff | Elektrisk |
| Motoreffekt (nyregistrert 2019–2025) | 91–147 kW (124–200 hk) |
| CO₂ (WLTP, nyregistrert 2025) | Elbil 0 g/km |
| Egenvekt (snitt for registrerte i Norge) | 1 566 kg |
| Rekkevidde (WLTP, typisk per utgave) | 376 km |
| Elektrisk forbruk | 136 Wh/km |
| Toppfart | 191 km/t |
| Nyregistrert i Norge (2025) | 393 biler |
| Lengde | 4 272 mm |
|---|---|
| Bredde | 1 803 mm |
| Høyde | 1 554 mm |
| Seter | 5 |
| Dører | 4 |
| Tilhengervekt med brems | 750–1 100 kg (vanligst 1 100 kg) |
| Tilhengervekt uten brems | 640–750 kg (vanligst 640 kg) |
| Største vogntogvekt | 2 710–2 885 kg |
Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.
Hva koster det å lade Ford Puma? Regn ut med dagens strømpris →
Nyregistreringer i Norge
Antall Ford Puma førstegangsregistrert i Norge per år.
Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).
Effekt per motorvariant
1 242 Ford Puma nyregistrert i Norge 2019–2025, fordelt på drivlinje og typegodkjent motoreffekt. EEA oppgir ikke utstyrsnavn, så variantene er skilt på effekt.
| Drivlinje | Effekt | Egenvekt | År | Nyregistrert i Norge |
|---|---|---|---|---|
| Elbil | 124 kW (169 hk) | 1 566 kg | 2025 | 393 |
| Hybrid (bensin) | 91 kW (124 hk) | 1 314 kg | 2021–2023 | 98 |
| Hybrid (bensin) | 92 kW (125 hk) | 1 285 kg | 2020–2024 | 108 |
| Hybrid (bensin) | 114 kW (155 hk) | 1 303 kg | 2019–2024 | 401 |
| Bensin | 91 kW (124 hk) | 1 326 kg | 2021–2023 | 119 |
| Bensin | 92 kW (125 hk) | 1 326 kg | 2020 | 111 |
| Bensin | 147 kW (200 hk) | 1 359 kg | 2020–2023 | 12 |
Effekten er motoreffekten i typegodkjenningen (EEA-feltet Ep). For hybrider og ladbare hybrider er det forbrenningsmotorens effekt, ikke systemeffekten, og for elbiler kan den avvike fra produsentens markedsførte toppeffekt. Egenvekt er snitt for variantens biler. Kilde: EEA CO₂-overvåking (CC BY 4.0), én registrering per bil (EEAs dobbeltførte år 2019–2021 er telt én gang).
EU-kontroll (PKK)
Ford Puma skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.
Basert på 660 hovedkontroller av Ford Puma i Norge 2023–2025.
| Godkjent ved hovedkontroll | 87 % |
| Kontroller med trafikkfarlig feil | 0,5 % |
| Snitt antall mangler per kontroll | 0,2 |
«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.
Rekkevidde (WLTP) per utgave
Typegodkjent WLTP-rekkevidde for elbilutgavene av Ford Puma, slik den står registrert for hver bil i Nederland (RDW). Rekkevidden i tabellen er medianen, spennet viser hvor 80 % av bilene ligger.
| Effekt | Rekkevidde | Spenn | Forbruk | Første reg. | Biler i NL |
|---|---|---|---|---|---|
| 124 kW (169 hk) | 376 km | 359–404 km | 137 Wh/km | 2025–2026 | 1 530 |
WLTP er testsyklusen i EUs typegodkjenning, så samme utgave har samme verdi i Norge. Effekten er netto maksimal elektrisk effekt fra samme register. Utgaver med færre enn 20 biler er utelatt. Kilde: Open Data RDW (Nederland, CC0).
Vanlige feil og svakheter
Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Ford Puma bremser, lys og elektrisk, understell og karosseri. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. Ford Puma har vært omfattet av 2 tilbakekallingskampanjer (se detaljer under). I Storbritannia består 64 % av Ford Puma den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 2 586 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)
Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), EU Safety Gate + NHTSA recalls, DVSA MOT (UK, OGL).
Tilbakekallinger og sikkerhet
Ford Puma har 2 kampanjer registrert i EU Safety Gate (europeisk marked, gjelder utgaver solgt i EØS). Tilbakekallinger kan gi en pekepinn om kjente svakheter ved modellen.
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (United Kingdom) · 2020-09-04
- Tilbakekalling · EU Safety Gate (United Kingdom) · 2020-03-13
Vis detaljer med kildetekst (engelsk)
- TilbakekallingEU · Safety Gate (United Kingdom)
Varslet i EU Safety Gate: 2020-09-04
- TilbakekallingEU · Safety Gate (United Kingdom)
Varslet i EU Safety Gate: 2020-03-13
Kilde: EU Safety Gate (europeisk marked). Se alle tilbakekallinger for Ford.
Ofte stilte spørsmål
- Hva er toppfarten til Ford Puma?
- Ford Puma har en oppgitt toppfart på 191 km/t.
- Hvor mye effekt har Ford Puma?
- Ford Puma nyregistrert i Norge 2019–2025 har fra 91 til 147 kW (124–200 hk) etter typegodkjenningen, fordelt på 7 varianter. Vanligst er 114 kW (155 hk) med 401 biler.
- Hvor lang er Ford Puma?
- Ford Puma er 4 272 mm lang, 1 803 mm bred og 1 554 mm høy.
- Hvor mye kan Ford Puma trekke?
- Ford Puma har en typegodkjent tilhengervekt på 750–1 100 kg (vanligst 1 100 kg) med brems og 640–750 kg (vanligst 640 kg) uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
- Hva veier Ford Puma?
- Ford Puma har en egenvekt på cirka 1 566 kg.
- Hva er CO₂-utslippet til Ford Puma?
- Ford Puma nyregistrert i Norge i 2025 slipper ut 0 g/km CO₂ (WLTP, elbil).
- Hvor mange seter har Ford Puma?
- Ford Puma har 5 seter.
- Hvor langt rekker Ford Puma?
- Typegodkjent WLTP-rekkevidde for Ford Puma er 376 km (median for bilene i RDWs register i Nederland). Rekkevidden om vinteren og i høy fart er kortere.
Generasjoner
Andre Ford-modeller
Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.