Kia Venga

Kia Venga
Foto: Wikimedia Commons

Kia Venga er en bensinbil med 5 seter og en lengde på 4 070 mm. Motoren har 4 sylindre og et slagvolum på 1 400–1 600 cm³, med en effekt på 76 kW (104 hk). Egenvekten er 1 281 kg, og toppfarten er 176 km/t.

Tekniske data
ProdusentKia
DrivstoffBensin
Motoreffekt77 kW (104 hk)
Egenvekt (snitt for registrerte i Finland)1 281 kg
Slagvolum (motorene)1 400–1 600 cm³
Sylindre4
Toppfart176 km/t
Mål og oppsett
Lengde4 070 mm
Bredde1 765 mm
Høyde1 600 mm
Seter5
Dører4
Tilhengervekt med brems1 100–1 300 kg (vanligst 1 300 kg)
Tilhengervekt uten brems550 kg
Største vogntogvekt2 830–3 010 kg

Tilhengervekt: typisk spenn over utgavene i det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW, CC0), bare verdier som minst 1 % av bilene har. Norske utgaver kan avvike. Vognkortet for bilen gjelder.

Nyregistreringer i Europa

Kia Venga finnes ikke i de norske registreringsdataene, men er registrert i 2 andre europeiske land. Antall førstegangsregistrerte per land, summert over årene i datasettet.

LandRegistrertNyeste år
Storbritannia2 7242025
Polen32023

Kilde: EEA CO₂-monitorering (CC BY 4.0).

EU-kontroll (PKK)

Kia Venga skal være EU-kontrollert og godkjent senest 4 år etter førstegangsregistrering, og deretter senest 2 år etter forrige kontroll (forskrift om periodisk kontroll av kjøretøy § 5). Dette gjelder personbiler uansett drivstoff, også elbiler.

Basert på 2 047 hovedkontroller av Kia Venga i Norge 2023–2025.

Godkjent ved hovedkontroll47 %
Kontroller med trafikkfarlig feil3,3 %
Snitt antall mangler per kontroll1,6

«Godkjent» betyr godkjent uten krav om etterkontroll. Kilde: Statens vegvesen, periodisk kjøretøykontroll (NLOD). Sammenlign med EU-kontroll for hele landet.

Motorvarianter

Europeiske motorutgaver av Kia Venga etter slagvolum, fra det nederlandske registeret (RDW). 2 varianter.

Motorvarianter for Kia Venga
MotorDrivstoffGirkasseToppfartForbrukÅrsmodell
1,4 l · 4-syl––167 km/t––
1,6 l · 4-syl––180 km/t––

Kilde: RDW (NL). Europeiske motorvarianter.

Vanlige feil og svakheter

Ved periodisk kjøretøykontroll (EU-kontroll) er de hyppigste manglene på Kia Venga lys og elektrisk, bremser, hjul, dekk og oppheng. Det er punkter det er verdt å sjekke ekstra nøye før kjøp. I Storbritannia består 80 % av Kia Venga den periodiske kontrollen (MOT) første gang, basert på 47 790 kontroller i 2023. (2023 er nyeste årgang DfT har publisert.)

Bygget på faktiske kontrollresultater, tilbakekallinger og eier-innmeldte klager, ikke en redaksjonell vurdering. Kilde: Statens vegvesen (PKK, NLOD), DVSA MOT (UK, OGL).

Tilbakekallinger og sikkerhet

Ingen registrerte tilbakekallinger for Kia Venga i EU Safety Gate eller NHTSA (USA).

Kilder: EU Safety Gate og NHTSA. Se alle tilbakekallinger for Kia.

Ofte stilte spørsmål

Hva er toppfarten til Kia Venga?
Kia Venga har en oppgitt toppfart på 176 km/t.
Hvor mye effekt har Kia Venga?
Kia Venga yter 77 kW (104 hk).
Hvor lang er Kia Venga?
Kia Venga er 4 070 mm lang, 1 765 mm bred og 1 600 mm høy.
Hvor mye kan Kia Venga trekke?
Kia Venga har en typegodkjent tilhengervekt på 1 100–1 300 kg (vanligst 1 300 kg) med brems og 550 kg uten brems, ifølge det nederlandske kjøretøyregisteret (RDW). Tallet kan variere med utgave og motor, og det som står i vognkortet for bilen din, gjelder.
Hva veier Kia Venga?
Kia Venga har en egenvekt på cirka 1 281 kg.
Hvor mange seter har Kia Venga?
Kia Venga har 5 seter.

Generasjoner

Andre Kia-modeller

Skal du kjøpe Kia Venga?

Sjekk forhandlerens og importørens økonomi før du bestiller, særlig ved forskudd eller bestillingsbil.

Sjekk forhandlerens økonomi →